False

Request details



Drainage - Blocked manhole

Πριν από δυόμισι χρόνια περίπου ήρθα τρεις φορές στην υπηρεσίας σας (συζήτησα με τον κ. Κων/νο Ναούμ, που μου υπεδείχθη από την υπηρεσία ότι είναι ο υπεύθυνος για την εκκένωση βόθρων) και σας ζήτησα να καθαριστούν τρία φρεάτια εκ των οποίων τα δύο βρίσκονται στην οδό Χατζοπούλου, όπου βρίσκεται και η οικοδομή μου και το τρίτο στην οδό Λεωνίδου. Συγκεκριμένα το ένα από τα τρία φρεάτια βρίσκεται στη γωνία Χατζοπούλου και Λεωνίδου, όπου βρίσκεται η οικοδομή μου με το υπόγειό της, το δεύτερο βρίσκεται ακριβώς στην απέναντι πλευρά της Χατζοπούλου, αριστερά καθώς κατεβαίνουμε προς την Λεωνίδου και λίγο πριν τη Λεωνίδου. Το τρίτο φρεάτιο βρίσκεται επί της Λεωνίδου, δεξιά καθώς κατεβαίνουμε, στο ύψος του προυπάρξαντος περιπτέρου. Μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει καμία προσπάθεια καθαρισμού. Τα φρεάτια γεμίζουν με φερτά υλικά (πυκνές λάσπες, λούμι, κ.λ.π.) που έρχονται με τις έντονες βροχές από την οδό Βασακάρη αλλά και από άλλους δρόμους της Λαμίας που τα νερά τους καταλήγουν στη Χατζοπούλου (Διάκου, Βύρωνος, Σατωβριάνδου, Λεωσθένους Δεδούση, αλλά και από την Καποδιστρίου στη Λεωνίδου). Εκτός από τις φερτές ύλες τα φρεάτια γεμίζουν και με απορρίμματα πάσης φύσεως (πλαστικά, χάρτινα κ.λ.π.) που ρίχνουν ανεύθυνα οι περαστικοί κάτοικοι της πόλης, αν και υπάρχουν δημοτικοί κάδοι, μικροί και μεγάλοι, για τα απορρίμματα στην περιοχή αυτή. Τέλος, όταν έγινε η κοπή των τριών γηρασμένων δέντρων τον Ιούλιο του 2020, από την υπηρεσία πρασίνου του Δήμου, στο δημοτικό κήπο, πίσω από τα Δικαστήρια, πλήθος από κουκουνάρια, μαζί με χώμα, πετάχτηκαν από τους εργάτες στο φρεάτιο της Χατζοπούλου, αριστερά καθώς κατεβαίνουμε προς Λεωνίδου. Σε αυτή τη περιοχή των τριών φρεατίων, λόγω των παραπάνω, δημιουργείται πάντα μεγάλη πίεση από τα κατερχόμενα όμβρια ύδατα, μεσαίας ή έντονης βροχόπτωσης. Παρακαλώ για μια ακόμη φορά να προβείτε άμεσα στον καθαρισμό των φρεατίων γιατί με τις πρώτες βροχές του Φθινοπώρου και του Χειμώνα θα υπάρξουν προβλήματα μεγάλης υγρασίας στο υπόγειο της οικοδομής μου, όπως έχει συμβεί πάρα πολλές φορές επί δεκαετίες στο παρελθόν, που αποκαθίστανται κάθε φορά με δικά μου έξοδα. Η ζημιά γίνεται κυρίως από το φρεάτιο που βρίσκεται στη γωνία Χατζοπούλου και Λεωνίδου. Γεγονός που με αναγκάζει, με τις δυνατές βροχές, να κατεβαίνω στο δρόμο, ακόμα και αργά τη νύχτα και με δύσκολες καιρικές συνθήκες, προκειμένου να καθαρίσω τις προαναφερθείσες σχάρες των φρεατίων και τα ρείθρα του δρόμου από τα φερτά υλικά και τα σκουπίδια, φτάνοντας μέχρι και τη γωνία της οδού Δροσοπούλου, προς το Πάρκο. Η υγρασία στο υπόγειό μου οφείλεται στο γεγονός ότι το φρεάτιο Χατζοπούλου και Λεωνίδου γειτνιάζει με το υπόγειο της οικοδομής μου, όπως προανέφερα, αλλά και από κακοτεχνίες συνεργείων του Δήμου Λαμιέων για αποκατάσταση των ρείθρων του δρόμου και του πεζοδρομίου στο παρελθόν. Παρακαλώ για την ταχύτατη θεραπεία των προαναφερομένων προβλημάτων. Τάσος Γεμενής Τηλ. Επικοιν. 2231023229 και 6978071551

Open
Request code 2022-152-0322
5,3,9,6,5,9,7,3,5,2
0 Comments
Like
0 Likes
Dislike
0 Dislikes

Comments

5/24/2022 1:21:46 PM
84 ημέρες πριν

Submission date


Date of presumable completion


Date of last update

Κοινότητα:

Ενότητα:

Contact date Contact manager Details Result